Düzeltme Geldi: HK Spot Bitcoin ETF’leri İçin Üzücü Haber!

Hong Kong, yakında spot Bitcoin ETF’lere onay vermeye hazırlanıyor. Araştırma şirketi Matrixport, bu ETF’lerin anakara Çinli yatırımcılardan ciddi fon çekeceğini iddia etti. Ancak, durumun hiç de öyle olmayacağına yönelik gelişmeler var. Çünkü, düzenleyici sınırlar HK kripto ETF’lerine anakara erişimini engelliyor.

Bitcoin ETF ihraççılarından Matrixport’a düzeltme geldi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Matrixport, HK spot Bitcoin ETF’leri için kritik bir rapor yayınladı. Araştırma şirketi, bu ETF’lerin anakara Çinli yatırımcılardan önemli miktarda sermaye çekeceğini iddia etti. Ancak, birkaç ihraççıdan gelen son açıklamalar bu beklentileri boşa çıkardı. İhraççılar, anakara Çin fonlarının bu tür kripto para ile ilgili ETF’lere akamayacağını söyledi. Çünkü, Çinli yatırımcıların bu ETF’lere yatırım yapmasının düzenleyici kısıtlamalarla yasaklandığını belirttiler. Bu bağlamda kripto muhabiri WuBlockchain, şu paylaşımı yaptı:

Hong Kong’daki birkaç Bitcoin ETF’si ihraççısı WuBlockchain’e, Çin anakarasından güneye giden fonların kesinlikle kripto para ETF’leri satın alamayacağını ve Matrixport raporunun yanlış olduğunu söyledi. Daha önceki bir Matrixport raporunda, Hong Kong’da listelenen Bitcoin spot ETF’lerinin, anakara Çinli yatırımcılardan güneye doğru ticaret yoluyla 25 milyar dolara kadar sermaye girişi çekmesinin beklendiği belirtilmişti.

Son zamanlarda Hong Kong’daki ETF ihraççılarından gelen iletişim, Southbound Stock Connect programına katılan anakaradaki Çinli yatırımcıların yatırım yeteneklerine ilişkin yanlış anlamaları düzeltti. Kaynaklara göre, WuBlockchain’in görüştüğü birkaç önde gelen ihraççı da, anakara Çinli yatırımcıların şu anda Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimi için ETF satın almalarına izin verilmediğini açıkça belirtti. Bu açıklama, Matrixport’un daha önce yayınladığı raporuyla çelişiyor.

Düzenleyici ortam ve yatırım kısıtlamaları

Çin, kripto para birimleri ticaret ve yatırım da dahil olmak üzere katı düzenlemeler sahip. Hatta, bunlarla ilişkili varlıklara ilişkin katı düzenlemelerle karakterize bir mevzuat altyapısı var. Çin anakarası ile Hong Kong arasında Southbound Stock Connect programı yürürlükte. Taraflar, bu programı sınır ötesi yatırımı teşvik etmek için oluşturdu. Ancak Çin, kripto para riski konusundaki muhafazakâr bir tutuma sahip. Bu yüzden, bu program dijital para birimi ürünlerini içermiyor. Bu, Çin anakarasında finansal sistemin kripto paralara yatırım yapmasını engelliyor.

ETF ihraççılarından gelen açıklama, Çin Komünist Partisi anakarasını Hong Kong‘daki Bitcoin ETF’lerine çekme potansiyeline ilişkin piyasa beklentilerinin yeniden değerlendirilmesini tetikledi. Piyasaya daha geniş bir katılım bekleyen yatırımcılar, şimdi düzenleyici sınırlamaların bölgedeki kripto para yatırım ürünlerinin gelişimi üzerindeki etkisini yeniden değerlendiriyor. Piyasanın tepkisi, Hong Kong ve Çin Anakarası gibi birbirine bağlı piyasalarda finansal ürünlerin uygulanabilirliğini ve çekiciliğini belirlemede düzenleyici ayarların önemli rolünü vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir